Pellanet

Μουντομπάσκετ 2014: Με το δεξί η Επίσημη Αγαπημένη!

Ελλάδα - Σενεγάλη 87-64
Χωρίς να ιδρώσει, η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ πήρε τη νίκη απέναντι στην ομάδα της Σενεγάλης.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε δυνατά στην άμυνα, και δέχτηκε μόλις 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (45-17).
Στην επανάληψη, οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη χαλάρωσαν, ενώ ο Έλληνας τεχνικός είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει σχήματα και συστήματα σε επίσημο αγώνα, ενόψει της δύσκολης συνέχειας.
Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, τα 6/8 τρίποντα του MVP της αναμέτρησης, Κώστα Καϊμακόγλου.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 45-17, 64-36, 87-64

Τα στατιστικά των παικτών της Εθνικής

Επόμενος αντίπαλός μας αύριο, 31/8, στις 9 μ.μ., οι Φιλιππίνες, που σήμερα δυσκόλεψαν αφάνταστα την Κροατία, χάνοντας με 81-78 στην παράταση. Στο λάτιν ματς του ομίλου, η Αργεντινή έκανε περίπατο απέναντι στο τραγικό Πουέρτο Ρίκο, νικώντας με 98-75.