Pellanet

Ιστορική νίκη του Μ. Αλεξάνδρου

που τον φέρνει αγκαλιά με την άνοδο στην Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ, για πρώτη φορά στην ιστορία του! Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΡ.ΒΡ. – ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ 79 - 64 Μέσα σε μία πρωτοφανή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι νεαροί φίλαθλοι του Μέγα σ΄ ένα κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο (πάνω από 500 φιλάθλους) στον αγώνα της χρονιάς ο γηπεδούχος Μ. Αλέξανδρος κατέκτησε την ποιο σημαντική μέχρι σήμερα στην ιστορία του απέναντι στην πολύ καλή ομάδα και συνδιεκδικήτριας για την άνοδο ομάδα της Αξιούπολης. Όπως ήταν φυσικό η σπουδαιότητα του αγώνα ήταν η αιτία για να προσελκύσει πολύ μπασκετόκοσμο από την κεντρική Μακεδονία. Στον αγωνιστικό τομέα οι δύο ομάδες προσέφεραν ωραίο μπάσκετ και αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι είχαν το 1ο, το 2ο και το 4ο 10 λεπτο ενώ οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο του δευτέρου ημιχρόνου (3ο). Τελικά οι σωστές επιλογές στα κρίσιμα σημεία του αγώνα από τους γηπεδούχους και τα λάθη κυρίως, από το σημείο των ελεύθερων βολών για τους φιλοξενούμενους, έγειραν την πλάστιγγα για τους γηπεδούχους. Περιττό είναι να σας περιγράψουμε το τι έγινε με το τέλος του αγώνα, όπου με δάκρυα στα μάτια, παίκτες, προπονητής, διοίκηση και φίλαθλοι πανηγύρισαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα οι μικροί φίλοι του Μέγα που δημιούργησαν μια μοναδική ατμόσφαιρα μέσα στο γήπεδο πραγματοποίησαν πορεία με πανηγυρισμούς και συνθήματα μέχρι την κεντρική πλατεία της πόλης. Φανερά συγκινημένος μετά τον τέλος του αγώνα ο Πρόεδρος της ομάδας κ. Μπαλτζίδης Κων/νος μπήκε μέσα στα αποδυτήρια και συνεχάρη όλους τους παίκτες για την φετινή χρονιά αλλά και τον προχθεσινό αγώνα και τους ανακοίνωσε ότι τους ετοιμάζει μία έκπληξη για τον τελευταίο αγώνα. Τις ευχαριστίες του προς τους παίκτες του εξέφρασε και ο προπονητής της ομάδας Ντάνης Τυριακίδης ο οποίος σημείωσε ότι απομένουν τρία ακόμα παιχνίδια και πρέπει να δείξουμε την απαιτουμένη σοβαρότητα μέχρι το τέλος, για να πανηγυρίσουμε την άνοδο στην Γ΄ ΕΘΝΙΚΗ. ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: Α 21 – 16, Β 21 – 20, Γ 9 – 17, Δ 28 – 11 Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ (ΤΥΡΙΑΚΙΔΗΣ Ι.): Τζωρτζίδης, Παντζής 21 (1τρ.), Χρυσίδης 17 (3τρ.), Μπογδάνης 10 (1τρ.), Ιατρού 6, Κουγιουμτζίδης 3, Κυριαζής 11 (1τρ.). Γκαντιάς 11 (3 τρ.), Αμιτζόγλου Χ.Λ., Φουλατσικλίδης, Κανελλίδης, Μουρατίδης. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ : Οξούζης 7 (1τρ.),Γότσος 11 (1τρ.), Γουβιανάκης 12 (3τρ.), Σιόπκας, Φιλιππίδης 12 (2τρ.), Μαυρόπουλος, Σουμελίδης, Βαλσαμίδης, Αγγέλου, Σπυρόπουλος, Καλαβάζης 6, Στάθης 15.   ΠΡΟΜΑΧΟΙ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΡ.ΒΡ. 4 – 2 Μπορεί το τελικό σκορ να δείχνει μία εύκολη επικράτηση των γηπεδούχων εντούτοις οι γηπεδούχοι καρδιοχτύπησαν αρκετά μέχρι τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου οποίου οι νεαροί παίκτες του Απόλλωνα αποδείχτηκαν σκληρός αντίπαλος. Η παρουσία πάντως των μικρών και πολύ ταλαντούχων ποδοσφαιριστών του Απόλλωνα έδειξαν ότι μπορεί το ποδόσφαιρο της Κρύας Βρύσης να ξαναβγεί και πάλι στο προσκήνιο προκαλώντας και πάλι τον σεβασμό όλων. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα χάνοντας μίας δύο καλές ευκαιρίες. Στο 7ο ο Δέλλιος με κεφαλιά από κοντά θ΄ αναγκάσει τον Μασετζή να διώξει με την άκρη των δακτύλων του στέλνοντας την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 18ο ο Καλπακίδης με μακρινό γυριστό σουτ θα στείλει την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι. Στο 28ο ο Αμπάρης με πλασέ σημείωσε το 1 – 0. Στο 46ο στο πρώτο λεπτό του δεύτερο ημιχρόνου, ο Λαφτσίδης με ένα ωραίο δυνατό μακρινό σουτ θα στείλει την μπάλα στο Γ της εστίας του Σέλκου ισοφαρίζοντας το παιχνίδι σε 1 – 1. Στο 59ο ο Σαμσούρης με ψηλοκρεμαστό σουτ σημείωσε το 2 – 1. Στο 67ο ο Νάνος Ν. διαμορφωσε το 3 – 1, ενώ στο 69ο ο Κόγιος με απευθείας χτύπημα φάουλ σημείωσε το 4 – 1. Στο 83ο ο Καρτάλης θα κερδίσει πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Σπυρίδης διαμορφώνοντας το τελικό 4 – 2. Η διαιτησία του κ. Πασλαμούσκα, με επόπτες τους κ.κ. Συμεωνίδη και Τσαμπάζη χωρίς προβλήματα.  ΠΡΟΜΑΧΟΙ (ΣΙΩΠΚΑΣ Ι.): Σέλκος Χρ., Δέλλιος, Μούγιος, Κόγιος Γ.(79Ο Τούμπης), Νάνος Ν., Κορεκτσίδης, Σέλκος Γ., Αμπάρης (72ο Πρόικος), Νάνος Δ., Σαμσούρης, Καλπακίδης (76ο Ρατσίτσκας) ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΡ.ΒΡ. (ΚΑΛΑΙΤΣΗΣ Σ.): Μασετζής, Σαπαλίδης, Γκιουζελάκης, Παναγιωτίδης, Κουγιουμτζίδης (67ο Καρτάλης), Λαφτσίδης, Παπαδημητρίου (50ο Κεμανετζίδης), Τζάτσης, Τζαρκάνη (30ο Σπυρίδης), Ζαφειρίου, Ευθυμιάδης