Από το γραφείο της βουλευτή του ΠΑΣΟΚ κ. Θ. Τζάκρη ανακοινώνεται ότι εντάσσονται με απόφαση της πολιτικής ηγεσίας του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης δέκα (10) έργα ΟΠΑΑΧ στο Ν. Πέλλας, συνολικού προϋπολογισμού περίπου 3,1 εκατ. ευρώ. Συγκεκριμένα, στην περιοχή του Δήμου Έδεσσας εντάσσονται η ανάπλαση κοινόχρηστων χώρων στους οικισμούς Περαίας και Ζέρβης, προϋπολογισμού 375.000 € και το αρδευτικό δίκτυο της Σωτήρας προϋπολογισμού 398.645 €. Στην περιοχή του Δήμου Σκύδρας εντάσσονται το αρδευτικό δίκτυο στην περιοχή «Καψούρα» του Αρσενίου, προϋπολογισμού 341.250 € και το αρδευτικό δίκτυο στην περιοχή «Βάλτος» της Πετριάς, προϋπολογισμού 387.450 €. Στην περιοχή του Δήμου Πέλλας εντάσσονται το αρδευτικό δίκτυο στην περιοχή «Αμπέλεια» του Μυλοτόπου, προϋπολογισμού 245.431 €, το αρδευτικό δίκτυο στην περιοχή «Συκιές» των Γαλατάδων, προϋπολογισμού 355.027 € και το αρδευτικό δίκτυο στην περιοχή «Ποτάμι» του Παλαιφύτου, προϋπολογισμού 242.097 €. Στην περιοχή του Δήμου Αλμωπίας εντάσσονται τα αρδευτικά δίκτυα της Σωσάνδρας, προϋπολογισμού 290.000 € και του Λουτρακίου, προϋπολογισμού 193.000 € και η διαμόρφωση κέντρου πολιτιστικών δραστηριοτήτων στο κοινοτικό κατάστημα του Λουτρακίου, προϋπολογισμού 280.000 €. Η ανάπλαση των κοινόχρηστων χώρων στους οικισμούς Περαίας και Ζέρβης εντάσσεται στο Μέτρο 322 και τα υπόλοιπα έργα στο Μέτρο 321 του Άξονα 3 του Προγράμματος Αγροτικής Ανάπτυξης 2007-2013. Η κ. Τζάκρη δηλώνει την ικανοποίησή της γιατί μετά από επίπονες προσπάθειες αρκετών μηνών ευοδώθηκαν οι προσπάθειές της για την ένταξη των έργων. Τα έργα αυτά είναι ζωτικά έργα υποδομής που έρχονται σε μια δύσκολη οικονομική συγκυρία να στηρίξουν τις τοπικές κοινωνίες και να βελτιώσουν την καθημερινότητα των πολιτών. Η κ. Τζάκρη θα παρακολουθεί στενά και την υλοποίηση των έργων αυτών ώστε να αποδώσουν τα μέγιστα οφέλη στον τόπο μας.-
Δημοσιεύτηκε στις 4 Απριλίου, 2012